ВИДЕО: Оштетен хрватски авион слетал во Сараево, бил погоден со куршум

Од:

Авион на Кроација ерлајнс кој во средата вечерта од Загреб слетал на пистата на Меѓународниот аеродром во Сараево, има оштетувања за кои се претпоставува дека настанале од огнено оружје.

dobivaj vesti na viber

По примените информации дека со редовната контрола на авионот на аеродромот Сараево, кој стигнал од Загреб, на трупот на леталото било забележано оштетување за кои постои можност да е нанесено со куршум од огнено оружје, дежурниот обвинител на Обвинителството на Босна и Херцеговина побарал спроведување увид со присуство на Дирекцијата на цивилното воздухопловство на БиХ.

Забележаното оштетување не ја загрозило безбедноста на летот и патниците, а со деталниот преглед ќе се утврдат начинот на оштетувањето, како и безбедноста на авионот за понатамошни летови, соопштило обвинителството.

Би можело да ве интересира

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски

Најмалку 11 лица загинаа, a 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он

Одбележување на 27 годишнината од акцијата „Бура“

А1он

Европа планира да гради нова балканска енергетска рута

А1он