ВИДЕО: Паника, страв, распукани згради, околу 70 повредени по двата земјотреси во Албанија

Од:

Албанската министерка за здравство, Огерта Манастирлиу ги посети повредените од денешниот земјотрес кои се хоспитализирани во болница во Тирана.


Таа информира дека ниту еден од повредените не е во сериозна состојба, јави агенцијата АТА.

Вкупно 68 лица добиле медицинска помош, од кои најмногу во Тирана и Драч.

Во болница во Тирана задржани се 21 граѓанин, а повеќето повредени се пуштени дома.

Албанија денеска ја погодија два земјотреси кои предизвикаа поголема материјална штета. Земјотресите ги почувствуваа и жителите на Македонија и Црна Гора.

Зграда во Тирана е евакуирана бидејќи по потресот се појавиле пукнатини, а делови од фасадата почнале да паѓаат. Во Драч и Тирана има оштетени куќи, а одредени домаќинства на кратко останале без електрична енергија.

Албанскиот премиер, Еди Рама, поради земјотресот ја откажа посетата за Њујорк, на годишниот состанок на Обединетите Нации.

Би можело да ве интересира

Мета: Со нетрпение го очекувам заокружувањето на изборните реформи до 31 мај

А1он

ЕУ и ОБСЕ ги повикаа албанските политички партии да ги завршат изборните реформи

А1он

Затворени над 20 отсто од малите бизниси во Албанија

Ана Ололовска

Буџуку: Бараме отворање на сите бизниси пред први јуни

А1он

Мета: Од денес ќе имате многу официјален претседател

Ана Ололовска

Албанија од 1 јуни ги отвора границите, но само за Албанците од регионот

А1он