ВИДЕО: Обезглавена, но не и растурена – навивачката група на Беливук и натаму е активна

Од:

Полицијата досега уапси триесетина членови на криминалниот клан на Вељко Беливук. Истрага продолжува и во други правци. Се испитува поврзаноста на групата со други криминални организации, но и тековите на парите. Под истрага во моментов се повеќе од 70 лица и компании.

И покрај сето ова навивачката група која се нарекува Принципи и натаму е активна.

„Тие се обезглавени, но не се растурени, тоа е сериозна оргaнизација, имаат воена структура. Навивачите на Партизан знаат како да дејстуваат во илегала. Се заборавајте дека речиси целиот врв на групата беше уапсен по едно убиство, а тие не престанаа да постојат. Поминаа неколку месеци и се опоравија“ – вели новинарот Милош Лазиќ.

Дека групата Принципи постои докажуваат графитите со поддршка за Беливук низ целиот Белград како и „бакљадата“ во чест на роденденот на Марко Миљковиќ.

„Изгледа дека групата уште постои, мораат заради себе да докажат дека се тука, дека се присутни, дека се силни за да си ги задржат позициите на трибините, позициите во бизнисот. Но и заради безбедност затоа што многумина сега ќе сакаат да им се одмаздуваат“ – вели Лазиќ.

Ако се гледа само превласта на трибините, Принципи се во судир со сите други навивачки групи. Некои од водачите на другите групи се или исчезнати или убиени. За тоа сите ги обвинуваат Беливук и неговата екипа и токму затоа може да се очекува да има одмази. Се разбира, превласта на трибините со себе носи и дел од колачот во трговијата со дрога.

Проценките се дека главното јадро на групата го сочинуваат околу 200 луѓе. Во моментов тие сите не се уапсени. Триесетина се во притвор што значи дека другите директни членови се раширени низ целиот град.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мелница за месо, алати со кои ги мачеле жртвите и средства за чистење: што се пронашла полицијата во тајната соба во куќата на Беливук

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка како ќе изгледа новата српска фабрика за производство на вакцини

Ана Ололовска

Вучиќ: Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора наскоро ќе можат да се вакцинираат во Србија

Ана Ололовска

Вучиќ не е сигурен дали ќе се кандидира за нов мандат, тврди дека „голема сила“ бара повлекување на УНМИК и на КФОР

Ана Ололовска

Брнабиќ смета дека Преспанскиот договор е добар модел за решение меѓу Србија и Косово

Жарко Настоски

Брнабиќ на средбата со Мицотакис го истакнала значењето на брзата пруга Белград-С. Македонија

Ана Ололовска