ВИДЕО: Новинарот не сакаше да го признае геноцидот на Сребреница, па Комшиќ го прекина интервјуто

Од:

Претседателот на Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ денеска го прекина интервјуто за ТВ Танјуг.

Причината за тоа беше што новинарот го одби барањето на Комшиќ да признае дека во Сребреница се случил геноцид.

Тоа беше причината на Комшиќ демонстративно да го прекине интервјуто, кое дотогаш беше во полемички, но со коректен тон.

Инцидентот се случи по прашањето за барањето за враќање на дејтонските надлежности на Република Српска, на што Комшиќ меѓу другото одговори: „За што тогаш зборуваме?! На што да се сведе ова? Дека тој (Додик) ќе направи војската на Република Српска да продолжи.” традицијата на војската на Република Српска која го изврши геноцидот во Сребреница?

На изјавата на новинарите дека се извршени злосторства од двете страни, Комшиќ одговори: „Направени се злосторства. Осуден е геноцид за војската на Република Српска и за МУП на Република Српска. Злосторството беше секако. Со само една разлика – во тежината на тие злосторства и не ви кажавме ние туку меѓународниот суд“.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

Во БиХ, повеќе од 1.400 новозаразени, 42 пациенти починале

Ана Ололовска

Над 90.000 луѓе се откажале од државјанството на БиХ во изминатите 20 години

Ана Ололовска

Сараево повторно има најзагаден воздух во светот

Ана Ололовска

Германско списание го именуваше Требиње како најдобро место за живеење по пензионирањето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масовна тепачка во кафеана на Сански Мост

Ана Ололовска