ВИДЕО: Невреме го поплави Дубровник, најмногу настрада стариот дел од градот

Од:

Невремето на хрватското крајбрежје синоќа го зафати и Дубровник, каде што дојде до излевање на морето, а познатиот Страдун, Стариот град, е целосно поплавен.

Поплавени се неколку улици во градот, дел од квартот Лапад остана без електрична енергија, поплавено е и Госпино Поле, а избувна и пожар над Комолац, кој брзо беше локализиран од пожарникарите, пренесува „Дубровнички дневник“.

На неколку места има излеани шахти, а многу возачи имале проблеми во сообраќајот, јавуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бурата „Јанис“ ja однесе плажата „Ерусалим“ на Кефалонија

А1он

ВИДЕО: Циклонот беснее во Грција, јахти удираат во карпите

Ана Ололовска

Анкара погодена од песочна бура, шестмина повредени

А1он

ВИДЕО: Силно невреме ја зафати западна Бугарија, жолт код прогласен во 13 окрузи

ВИДЕО: Тропската бура Лора предизвика голема штета во повеќе држави, најпогодени Доминикана и Хаити

Горјан Грнчаровски

Облачно со пороен дожд, грмежи, ветер и град

А1он