ВИДЕО: Нереди во Атина поради снимка на полициско насилство

Од:

Жителите на атинската населба Неа Смирни, преку сведоштва и објавени видеа на социјалните мрежи обвинуваат за полициско насилство врз момче, за што и синоќа одржаа и протест, а реагира и обвинителството.

Според објавените видеа, полицајците тепаат младо момче кое вика дека го боли и бара да прекинат со ударите со пендреци.

Како што сведочат жители на населбата за грчките медиуми, инцидентите започнале на плоштадот во населбата кога пристигнале полицајци да извршат контроли за почитувањето на рестриктивните мерки, а група граѓани реагирале кога полицајците, според тврдењата на граѓаните, без причина сакале да казнат семејство.

Од полицијата пак, преку соопштение тврдеа дека полицијата била нападната од 30 лица, биле повредени двајца полицајци и приведени 11 лица, додека пак за видеото со насилството наредена е внатрешна истрага.

Жителите на населбата, кусо по инцидентот, одржаа собир против полициското насилство, а протестот заврши со мали инциденти.

Грчките медиуми утрово објавија дека за инцидентите реагирало обвинителството, кое ќе отвори истрага, а целиот случај предизвика и политички реакции во Грција.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

ВИДЕО: Парада на гордоста во Атина

Тешка ноќ за пожарникарите и локалното население во северозападниот дел на Атина, пожарот сè уште не е ставен под контрола

А1он

ВИДЕО: Вулгарности, политички говори, барања за оставка и сечење маски на протестот против мерките

Кристијан Ландов

Полска: Протести против закон со кој се задушува независноста на медиумите

А1он

ВИДЕО: Хоророт на Евија продолжува, ветерот ја отежнува ситуацијата

Катерина Павлова-Николовска