ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Од:

Најмалку едно лице загина во пожар во близина на туристичкиот град Манавгат во регионот на Анталија во Турција, соопштија властите. 62 лица побарале лекарска помош.

Десет лица се заробени во шумскиот пожар што втор ден беснее во јужна Турција, соопшти денеска турскиот министер за земјоделство Бекир Пакдемирли, додека продолжуваат напорите за спасување и гаснење.

Пожарот, кој изби поради големата горештина во регионот, се случи вчера околу пладне во најблиската шума до Манавгат. Брзо се рашири поради силниот ветер и се уште не е целосно ставен под контрола. Администрацијата на Анталија истакна дека ова е најсилниот пожар со кој се соочиле.

Пакдемирли рече дека 82-годишен маж е пронајден мртов за време на евакуацијата на областа Кепезбелени, 16 километри северо-источно од Манавгат, а 10 лица се заглавени во близина на браната Ојмапинар, рече тој. Единици се обидуваат да ги спасат луѓето, рече Пакдермирли.

Властите евакуираа 18 села и области во Анталија додека уште 16 села беа евакуирани во соседните провинции Адана и Мерсин, додаде турскиот министер.

Сите туристички екскурзии во овој регион се суспендирани се додека не се нормализира состојбата. Пожарот не претставува опасност за туристичките места.

Би можело да ве интересира

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Ѓунеш веќе не е селектор на Турција

А1он

Во Турција од почетокот на годината задржани речиси 100 илјади мигранти

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он