ВИДЕО: Најмалку еден човек загина во торнадо во Турција, области околу Истанбул се поплавени

Од:

Истанбул е опколен од големо невреме, при што преплавени се големи делови од градот, а сето тоа е проследено со силен ветар  и  торнадо.

И покрај предупредувањата од турскиот Центар за метеорологија, околу 16 милиони жители на Истанбул не можеа ни да го замислат лошото време кое надоаѓа.

Областите околу Истанбул, Султангази и Газиосманпаша беа преплавени, а исто така се пријавени и големи поплави во централниот кварт Кагитан.

Во невремето, најмалку едно лице го загубило животот, а според првичните информации еден метеоролог е повреден додека бил на терен да ја провери ситуацијата, јавија турските медиуми.

Би можело да ве интересира

„Сбербанк“ најавува уште еден кредит за нуклеарката во Турција

Ана Ололовска

Во Истанбул уапсен осомничениот за атентатот на претседателот на Хаити

А1он

ВИДЕО: Се урна зграда во Турција, десетина луѓе се заробени под урнатините

А1он

Чавушоглу: САД треба да ги испорачаат борбените авиони Ф-35 на Анкара или да ги вратат парите

А1он

Ердоган се откажа од протерување на десет западни амбасадори

А1он

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати