ВИДЕО: На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Од:

И денеска за вакцинација на Белградскиот саем се формираа огромни редици од повеќе илјади граѓани за да се вакцинираат со вакцината на кинескиот производител Синофарм.

Меѓу нив има граѓани кои беа дојдени без покана за вакцинација и кои чекаат неколку часа.

Граѓаните чекаат во два реда, во едниот се оние што по доброволното пријавување добиле покана за вакцинација, а во другиот се оние што дошле без закажан термин.

Граѓаните изјавија дека во просек чекаат околу три часа и дека не им е битно која вакцина за коронавирус ќе ја примат.

Пунктовите за вакцинација на Белградски саем се отворени до 16 часот, а масовната вакцинација се спроведува и ширум другите градови во Србија.

Според последните податоци што ги објави РТС, повеќе од 200.000 граѓани во Србија досега ја примиле вакцината против Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Фајзер за седум дена, Спутник за 15, за колку време ќе стекнете имунитет зависи од тоа која вакцина ќе ја примите

А1он

Пронајдени човечки остатоци кај викендичката на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Русија ќе ја понуди вакцината „Спутник В“ во форма на спреј за нос

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Во Србија годишно од аерозагадување умираат 12 илјади луѓе, велат активистите од „Да не го давиме Белград“

Жарко Настоски