ВИДЕО: Мистериозни црни бубачки кои скокаат по снегот сеат страв кај жителите на српските села

Од:

Жителите на селата Збојштица и Љубање се соочуваат со необичен проблем. На површината на снежната покривка, веќе со денови се движат црни бубачки за кои ни најстарите жители не памтат дека некогаш претходно се појавиле.

dobivaj vesti na viber

„Ни мраз не ги спречува да опустошуваат по селата. На секој чекор во нашето село гледате купишта црни бубачки, кои секој ден ги има се повеќе. Глетката е навистина страшна, се чувствувате непријатно додека шетате по снегот, а околу вас скокаат непознати инсекти“, вели Драго Жуњиќ од селото Збојштица.

Освен што е непријатно за гледање, мештаните се плашат дека овие бубачки ќе причинат штета на нивните насади.

Според нивните зборови, најмногу ги има покрај патиштата и шумата, но исто така ги има и близу нивните куќи.

Би можело да ве интересира

Телевизиите „Н1“ и „Нова С“ од полноќ не емитуваат програма

Ана Ололовска

Ѓилас: Реални избори во 2023 година на сите нивоа

Ана Ололовска

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ најави враќање на воениот рок

А1он

Нема руска нафта веќе за Србија, возачите во паника

А1он

Ученикот кој го повлече столчето на наставничката во Трстеник се обидел да се самоубие

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

А1он