ВИДЕО: Милановиќ и ја затвори вратата на финската премиерка и ја остави да го чека

Од:

За финската премиерка Сана Марин која е во официјална посета и на Хрватска во рамки на турнејата низ Западен Балкан на Твитер е објавено видео на кое се гледа како хрватскиот претседател Зоран Милановиќ ја оставил да чека неколку минути.

dobivaj vesti na viber

За тоа време таа најпрвин стоела сама, а потоа прошетала низ приемната сала гледајќи ги уметничките дела со скрстени раце на грб.

Кога слушнала дека се отвора вратата низ која треба да помине Милановиќ, се врати назад, но хрватскиот претседател се уште не се појави.

Таа чекалше неколку моменти, а потоа пристигна тој, насмеан и подавајќи и ја раката, пренесува Индекс.

„Премиерката доцнеше, а не претседателот“

Кабинетот на Милановиќ, сепак, објави соопштение во кое се вели дека некои медиуми денеска објавиле „неточни и злонамерни информации“ дека хрватскиот претседател доцнел на средбата со финската премиерка Сана Марин и дека поради тоа морала да чека.

Од кабинетот на претседателот тврдат дека се било според протоколот. Освен што, велат, финската премиерка доцнел.

Би можело да ве интересира

Милановиќ најпопуларен политичар во Хрватска

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

А1он

Хрватските новинари го повикаа Милановиќ да не ја навредува новинарската професија

Милановиќ: Треба да почнеме да градиме систем за противвоздушна одбрана

Милановиќ е против проширување на НАТО кон Украина