(ВИДЕО) „Кочи, кочи, кочи“: Со нивната брза реакција спречија трагедија во верижната сообраќајка кај Суботица

Од:

На стариот пат Суботица – Жедник вчера се случи сообраќајна незгода во која учествуваа дури 14 возила. Поради силниот ветер и песочната бура видливоста била намалена, па дошло до верижен судир.

Никој не е сериозно повреден, иако сликите изгледаат апокалиптично. Како изгледало се покажува снимката на социјалните мрежи на која се гледа како мажи од едниот автомобил кој излетал од патот му викаат на возачот од другиот автомобил да закочи за да спречат трагедија.

Момчињата се фудбалери на ТСЦ од Бачка Топола, се наведува на Твитер.

Шест патници се префрлени во Општата болница во Суботица, но ниту еден од учесниците во оваа сообраќајна несреќа не се здобил со потешки повреди.

Поради слични услови неодамна, на 12 март, верижен судир се случи и во Унгарија, но последиците беа многу потешки. Имено, во тој судир учествувале дури 43 возила и имаше патници кои загинале.

Би можело да ве интересира

Истрагата утврди: Русин со јорган си го задуши заспаното дете, со нож и го расече вратот на сопругата

„Падна“ мажот кој и се закануваше на жена со убиство, па побегна: Полицијата го уапси насилникот

Обвинение за „таткото од пеколот“: Две пријави за Урош кој ја држеше ќерка си затворена во станот

Србин предал ротирачки митралез кој пука 3.000 куршуми : Го ставил на приколка и го однел во полиција

Катерина Павлова-Николовска

Ме тепаше додека го држев синот во раце, сведочи жената од Звездара која мина низ шестмесечен пекол

Двајца полицајци ранети во Сомбор: Тие возвратија на пукањето и го ранија напаѓачот

Горан Наумовски