ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

Од:

Катастрофално невреме попладнево го погоди Истанбул и други делови на Турција, при што загина најмалку едно лице, а нанесена е голема материјална штета на градот со 15 милиони жители.

Според турските медиуми, една жена е убиена во квартот Есенјурт во Истанбул, каде од силни удари бил откорнат дел од покривот кој паднал врз неа и врз нејзиното дете, јавува државната агенција Анадолија. Детето преживеало, но се здобило со тешки повреди.

На друго место во градот, ветрот сруши саат-кула, откорна дрвја и преврти најмалку три камиони. Најмалку осум лица се повредени.

Босфорот, тесен воден пат што го дели градот, е затворен за поморски сообраќај, а фериботите се откажани.

Најмалку шест летови на „Туркиш ерлајнс“ што требаше да слетаат во Истанбул се пренасочени кон Анкара и Измир, изјави портпаролот на авиокомпанијата.

Силните ветрови, исто така, ги принудија властите да ги откажат фериботите меѓу крајбрежните одморалишта Бодрум и Датка.

Би можело да ве интересира

Додик: Ердоган разбира

А1он

Вучиќ се сретна со Ердоган во Анкара

А1он

Мицотакис: Имаме подготвено рестриктивни мерки доколку Турција се врати на агресивното однесување кон Грција и Кипар

Ана Ололовска

Ердоган ја повика Русија да не ја напаѓа Украина

Ана Ололовска

Земјотрес го погоди централниот дел на Турција

Ана Ололовска

Турција го менува името, потврди Ердоган

Ана Ололовска