(ВИДЕО) Инцидент пред зградата на Владата на Црна Гора: Демонстрантите се обидоа да ја пробијат оградата

Од:

Усвоен е Основниот договор со Српската православна црква (СПЦ) по повеќе од четири часа дискусија, изјави премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

За усвојување на Основниот договор гласале 13 министри, пет биле против, додека тројца министри не присуствувале на седницата.

Со ова, Владата го усвои Договорот што претходно го договори премиерот Дритан Абазовиќ со патријархот на СПЦ Порфириj и покрај противењето на дел од министрите и парламентарното мнозинство кое ја поддржува таа Влада.

Откако Владата го усвои предлогот на текстот, пред зградата на извршната власт се случи инцидент меѓу граѓани кои протестираа, јавува подгоричкиот портал ЦДМ.

Тие го блокираа патот пред зградата на Владата, наизменично поминувајќи ја улицата од едната на другата страна. Тие се обиделе да ја пробијат заштитната ограда, а потоа ја пееле државната химна. Ги вклучиле и сирените за аларм. Граѓанскиот активист Александар Саша Зековиќ се обидел да упадне во зградата на Владата, но полицијата го спречила во тоа, пишува порталот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови

Црногорските банки го удвоија профитот на повеќе од 66 милиони евра