ВИДЕО: Илјадници верници вечерва на мирен протест во Подгорица

Од:

Откако отслужи молитва во Соборниот храм Христово Воскресение во Подгорица, свештенството и верницитете тргнаа на молитвена прошетка со икони и црковни знамиња.

Litija Podgorica

Rijeka ljudi na litiji u Podgorici!

Posted by Objektiv Story on Вторник, 31 декември 2019

Претходно пред храмот верниците коишто сакаа да присуствуваат на службата формираа огромни редови.

Podgorica – litija

Više hiljada vjernika večeras na litiji u Podgorici

Posted by Objektiv Story on Вторник, 31 декември 2019

По службата во Храмот верниците тргнаа во молитвена прошетка со икони и црковни знамиња од Соборниот храм до манастирот Свети Симеон Миротворец и назад до градот.

Денеска скоро во сите градови во Црна Гора се служи Литургија и Молебен, во присуство на голем број верници кои изразија незадоволство од донесувањето на Законот за слобода на религијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови

Црногорските банки го удвоија профитот на повеќе од 66 милиони евра