ВИДЕО: Илјадници луѓе на улиците на Љубљана, солзавец и водени топови

Од:

Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Љубљана во уште една од низата испровоцирани од незадоволството поради корна мерките. Демонстрантите маршираа по улиците на главниот град на Словенија, извикувајќи „Лопови, Лопови“.

Протестот почна во 15 часот, а демонстрантите цело време ги надлетуваат хеликоптери, а во еден момент полицијата употреби водени топови и солзавец.

Последните протести одржани на 5 октомври завршија со големи немири и судири помеѓу полицијата и демонстрантите во кои полицијата исто користеше водени топови и солзавец.

Минатата недела демонстрантите се обидоа на сила да влезат во хотелот Интернационал каде се наоѓаа дел од делегациите кои дојдоа на Самиот на ЕУ, но полицијата ги спречи.

Би можело да ве интересира

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он

Главната и одговорна уредничка на информативната редакција на РТВ Словенија поднесе оставка

Полициски хеликопер нападнат со ласер над Љубљана

А1он