(ВИДЕО) Илјадници граѓани излегоа на улица во Белград, се скандира „оставки, оставки“, се подготвува „прстен“ околу РТС

Од:

Илјадници граѓани кои дојдоа на протестот „Србија против насилството“ полека почнуваат да пешачат, по што ќе формираат „прстен“ околу РТС.

Граѓаните извикуваат: „Оставки, оставки“…

Репортерката на Нова.рс Наташа Латковиќ од пред зградата на Народното собрание нагласи дека планот, како што претходно беше најавено, е да се создаде обрач околу РТС.

„Барањето е смена на министерот за полиција и директорот на БИА, отстранување на националната фреквенција на Пинк и Хепи, отстранување на членовите на РЕМ и забрана на печатените медиуми кои повикуваат на насилство. Граѓаните и организаторите ги повикаа граѓаните да донесат цвеќе во знак на трагичните жртви од масовните убиства во училиштето „Владислав Рибникар“ и во околината на Младеновац“, рече Латковиќ.

Да потсетиме, рутата на протестот „Србија против насилството“ што го организира дел од опозицијата ќе биде поинаква во однос на претходните два собири. Планот е да не се блокира мостот Газела, а планот е да се направи обрач околу РТС.

Освен пред Собранието, бината ќе биде стационирана и во паркот Ташмајдан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем протест против властите во Варшава, дојдоа милион луѓе

Горан Наумовски

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Протест на вработените во судска администрација, поддршка добија од претседателот на Судскиот совет

Предраг Петровиќ

Со протест и блокада прилепчани бараат да се реши проблемот со загадениот воздух

Протест на судската администрација: „Бараме зголемување на минималната плата за 78 отсто“

Орце Костов