ВИДЕО: И Никола Тесла стана Бугарин – имал бугарски корени

Од:

Никола Тесла имал бугарски корени се тврди во емисијата на Јутјуб каналот „Bulgaria ON AIR“ во која историчарот Иван Тренев објаснува дека мајката и прадедото на големиот научник по потекло биле Бугари.

dobivaj vesti na viber

Според „истражувањето“ кое го презентира Тренев, во оригиналниот извод на родени на Тесла му стои името Николај.

Никола Тесла е роден во Смиљан, тогашна Австроунгарија, а се изјаснувал како православен Србин.

Би можело да ве интересира

Лабораторијата на Тесла во САД ќе стане музеј

Ана Ололовска

Србија испрати протестна нота до ЕУ поради преставувањето на Никола Тесла за Хрват

ЕВН ќе го одбележи денот на раѓањето на Никола Тесла

Ана Ололовска

Тесла ги измислил дроновите уште во 1898 година, мислел дека со нив ќе престанат војните

Никола Тесла – Човек за сите времиња