ВИДЕО: Хоророт на Евија продолжува, ветерот ја отежнува ситуацијата

Од:

Во текот на ноќта пожарникарите и локалното население во повеќе села на островот водеа битка за да се спасат домовите и да се спречи дополнително ширење на пожарот и да се ограничат жариштата што се на повеќе различни локации.

Жителите на селото Пефки, но и на околните села, ноќта ја поминаа на плажата и во фериботот во кој беа пренесени евакуираните, меѓу кои и стари лица и лица со здравствени проблеми.

Северниот дел на Евија гори веќе седми ден, а според противпожарната служба на Грција, интервенираат 620 пожарникари со 35 пешадиски тима и 131 возило, меѓу кои и противпожарните сили од Украина, Романија и Србија.

Од воздух, подготвени за интервенција се пет хеликоптери и пет авиони меѓу кои и авионот Бериев-200 .

Освен на Евија, во Грција активни се пожарите и во северниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина и во областите Илија, Месинија и Лаконија на Пелопонез.

За справување со пожарите во Грција помош испратија над 20 земји: Кипар, Франција, Хрватска, Шведска, Романија, Шпанија, Чешка, Германија, Полска, Словачка, Австрија, Украина, Израел, Швајцарија, Египет, Велика Британија, Кувајт, Катар, Молдавија, Обединетите Арапски Емирати, Србија како и ЕК, а премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис преку „Твитер“, во име на грчкиот народ се заблагодари за меѓународната помош и поддршка.

Би можело да ве интересира

Прва жртва од невремето во Грција

Втор ден невреме во Грција, еден исчезнат на островот Евија

Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

А1он

Дендијас: Грција е прва земја членка на ЕУ од ЈИЕ и се обврзува да го внесе Западен Балкан во Унијата

А1он

Алармантна состојба во Грција, поради невремето утре затворени училиштата во Атина и Халкидики

А1он

Невремето „Балос“ предизвика проблеми во Грција, делови на Атина под вода

А1он