ВИДЕО: Грчката полиција со солзавец и со водени топови ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата

Од:

Грчката полиција со солзавец и со водени топови во Атина ги растера најголемиот дел од демонстрантите кои протестираа против вакцинацијата за коронавирусот. Околу 1.500 луѓе учествуваа на протестот пред парламентот против грчкиот план за имунизација против Ковид-19. Во средата на протрстот имаше околу 5.000 луѓе.

Протестите се мотивирани од одлуката на владата на Грција за задолжителна вакцинација на здравствените работници и на вработените во домовите за стари лица. Владата излезе со предлог и наставниот кадар да мора да се вакцинира на есен.

Во изминатите седмици расте бројот на новозаразени во Грција, во средата имаше околу 3.000 нови случаи. Во земјата има повеќе од 12.800 починати од последици од коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција влез во судовите само со ковид-пропусница

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полицијата со водени топови и со солзавец ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата во Солун

Катерина Павлова-Николовска

Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун