ВИДЕО: Голем протест во Загреб против ковид потврдите

Од:

Околу 10 илјади луѓе како што јавуваат хрватските медиуми се собраа попладнево во Загреб на протест против ковид пропусниците и останатите епидемиолошки мерки.

„Пленковиќ оди си„, „Не сакаме потврди“, „Не ви ги даваме децата“ скандираа насобраните кои од неколку правци се собраа на плоштадот „Бан Јелачиќ“.

Во Хрватска од 16. ноември ковид потврдите се задолжителни за сите вработени во јавниот сектор.

Би можело да ве интересира

Во Србија не стивнува бројот на новозаболени – евидентирани 19.063 заразени лица

А1он

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

А1он

„Џонсон и Џонсон“ оваа година очекува до 3,5 милијарди долари заработка од продажба на вакцини

А1он

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

А1он

Во Србија најмногу новозаразени од почеток на пандемијата – 19.901 позитивни

А1он