ВИДЕО: Голем пожар го зафати грчкиот остров Хиос, избегната евакуација

Од:

Противпожарните служби со возила, авиони и хеликоптери и со помош на волонтери попладнево успеаја да го стават под контрола големиот шумски пожар на грчкиот остров Хиос, без да биде потребно да се евакуираат селата што се во непосредна близина, објавија локалните медиуми по долготрајната борба.

Според извештаите, пожарот избил утрово во шума меѓу две села, а со оглед на тоа дека огнените јазици во еден момент стигнале на сто метри од куќите, локалните власти биле подготвени, а месното население известено, дека ќе се изврши евакуација доколку е потребно.

Како што соопштија од Противпожарната служба на Грција, во гаснењето на пожарот учествуваат 27 пожарникари со девет возила, еден пешадиски тим, два хеликоптера и два противпожарни авиона.

Би можело да ве интересира

Во Грција 151 нов случај на Ковид-19, Владата воведува дополнителни мерки

А1он

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

А1он

Грција за првпат воведе вонредни заштитни мерки во туристичко место

А1он

ВИДЕО: Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

А1он

Грција засега не ги отвора границите, преминот „Евзони“ од утре целосно затворен од 23 до 7 часот наутро

А1он

ВИДЕО: 10.000 молњи вчера удриле на грчката јонска ривиера

А1он