ВИДЕО: Голем пожар во Словенија, евакуација на три села

Од:

Пожарот што го зафати словенечкиот регион Крас, што се наоѓа на границата со Италија, досега зафати повеќе од 2.000 хектари и тоа е најголем пожар во Словенија.

dobivaj vesti na viber

Пожарот пред два дена се прошири од Италија, а синоќа беше ставен под контрола, за денеска повторно да се активира.

Словенечката цивилна заштита нареди евакуација на околу 400 жители од трите села Војшчица, Теминца и Новел, иако огнот сè уште е оддалечен од населените места.

Словенечката армија на Твитер објави дека потрошила половина милион литри вода за гаснење на пожарот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он