ВИДЕО: Голем пожар во Ниш, изгореа бараки во кои живееја десет семејства

Од:

Голем пожар избувнал вечерва пред 20 часот во Ниш, а огнената стихија ги проголтала домовите на десетина семејства, јавуваат српските медиуми.

Според првичните сознанија, пожарот започнал кога се запалил оџак на една од бараките, по што огнот се проширил на соседните стари монтажни објекти, доградувани со трска и цигли.

Десет семејства, меѓу кои и луѓе со деца, останале без домовите и без документите, на улица. Во пожарот нема повредени, соопшти полицијата.

„Се беше ново во мојот стан од 60 квадрати. Се изгоре,“ вели една од сопственичките на изгорена барака.

Станарите сметаат дека требало да бидат испратени повеќе противпожарни возила за да спречат огнот толку брзо да се прошири и да ги проголта нивните домови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пеколен пожар го опустоши Кејптаун, изгореа универзитетот и библиотеката

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пожар во болница во Јоханесбург, евакуирани околу 700 пациенти

Вучиќ: „Торлак“ ќе биде најдобрата фабрика за вакцини во Европа, вложуваме десетици милиони евра

Жарко Настоски

Филипче ќе преговара „Торлак“ да стане наш стратешки партнер за набавка на вакцини

Маја Илиевска-Пачемска