ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Сплит го уништи магацинот на „Слободна Далмација“

Од:

Околу 16:30 граѓани пријавиле пожар во самиот центар на Сплит, во близина на крстосницата на улиците на Татковинската војна и ХРМ, јави „Далмација Данас“.

Како што е наведено, пожарот избувнал во магацинот на весникот „Слободна Далмација“. Тоа е простор што се користи како гаража, а вработените се евакуираат од соседната зграда каде се наоѓа редакцијата.

Засега само е познато дека гори голема количина хартија, а огнот се обидуваат да изгаснат 20 пожарникари од Одделот за пожар во Сплит и Доброволната противпожарна бригада (ДВД), со пет возила.

Огнот е локализиран околу 19 часот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Инстаграм: Утрински разговори за српско-хрватските односи со премиерот Пленковиќ

Ана Ололовска

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

Ана Ололовска

Шуица предлга отворањето на Конференцијата за иднината на Европа да биде во Дубровник

Ана Ололовска

Јандроковиќ за претседавањето со ЕУ: Тоа е потврда за нашата посветеност

Ана Ололовска

Најмалку осуммина загинати при пожар во психијатриска болница во Чешка

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска