ВИДЕО: Голем пожар кај Задар, пожарникарите цела ноќ се бореле да ги одбранат куќите

Од:

Голем пожар ја зафати околината на Задар вчера попладне. Гасењето на огнот го отежнуваше бурата која го зафати регионот, а огнената линија се протегаше стотици метри.

Загрозени биле дел од куќите во најблиското село. Пожарникарите цела ноќ се бореле да го спречат ширењето на пожарот во регион каде што се наоѓаат куќи и други објекти.

Според последните информации од утрово, пожарот веќе не им се заканува на куќите. Пожарникарите го ставиле погнот под контрола некаде околу 2.30 часот утрово.

Огромен број противпожарни екипи и припадници на други спасувачки служби и натаму се на терен.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска со владина уредба на 30 дена ограничени цените на горивата

А1он

Хрватска ги ограничи цените на горивата

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска покрената истрага против полицајци кои тепаа мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

Катерина Павлова-Николовска

Тројца хрватски полицајци суспендирани поради насилство врз мигранти

А1он

Хрватска им порача на САД да не се мешаат во нејзината набавка на авионите „Рафал“

А1он