ВИДЕО: Експлозија одекна низ цел град, детонирана подводна мина кај Риека

Од:

Скоро осум часа во пристаништето Риека и во водното подрачје траеше сложена акција на поместување и неутрализирање на противбродска мина останата од Втората светска војна.

Шефот на Штабот за цивилна заштита на градот Риека, Хинко Манче, рече дека операцијата сè уште не е завршена и дека откако мината е уништен со експлозив, треба да се направат сите проверки и се очекува се да биде завршено за околу еден час.

Полициските специјалци рано утринава ја обезбедија мината и ја подготвија за влечење, по што беше влечена до средината на заливот Кварнер и безбедно детонирана во 13 часот и 17 минути.

Покрај тоа што во пресрет на акцијата беа евакуирани станарите, во „црвената зона“ од непосредна опасност околу пристаништето Риека, во прекин е целиот патен, железнички, воздушен и поморски сообраќај, затворени се сите стопански објекти, а железничката и автобуската станица беа затворени и преместени.

 

Полициската управа Приморје-Горски Котар утринава објави видео снимка од противбродска мина од пристаништето Риека, поради нејзино отстранување, градот денеска беше речиси парализиран.

Би можело да ве интересира

Монструм од Загреб со години малтретирал малолетнички, поднесено обвинение

Ана Ололовска

Матурант од Хрватска убиен на екскурзија во Прага

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена снимка од местото на падот на авионот во Пула

Катерина Павлова-Николовска

Мал авион се урна во Пула, две лица загинаа

Горан Наумовски

Маж почина во собата за сослушување во седиштето на загрепската полиција

Горан Наумовски

Драма на летот Дубровник-Загреб: Луѓето врескаа, никогаш во животот не сум се преплашил толку

Катерина Павлова-Николовска