ВИДЕО: Две деца меѓу жртвите во масакрот во Цетиње, убиецот ликвидиран од сограѓанин

Од:

Дежурната обвинителка Андријана Настиќ по завршување на истрагата во Цетиње изјави дека на лице место биле пронајдени деветмина убиени.

dobivaj vesti na viber

Во меѓувреме, како што рече, од Клиничкиот центар на Црна Гора добиле информација дека уште две лица им подлегнале на повредите.

Во Цетиње денеска беа убиени 11 лица заедно со убиецот кој, како што рече Настиќ, го убил сограѓанин. Според информации на црногорски медиуми се работи за човек од Цетиње на 34-годишна возраст…Настиќ додаде дека шест лица се хоспитализирани.

„Од 11 лица кои загинаа, две се деца. Работиме на расветлување на случајот“, изјави Настиќ за телевизијата „Вијести“.

Претходно медиумите објавија дека убиецот бил ликвидиран од полицијата.

По повод трагедијата во Цетиње, Владата на Црна Гора прогласи тридневна жалост во Цетиње.

Градоначалникот Никола Ѓурашковиќ изјави дека Цетиње денеска доживеало трагедија што не се памети.

„Нашето Цетиње денеска доживеа незаборавна трагедија. Длабоко потресени од загубата на невини животи, искрено сочувствуваме со семејствата на жртвите и ранетите. Цетиње денеска е обединето во молитва за нашите сограѓани кои се жртви на бесмислен напад. Им благодарам на сите во Црна Гора и пошироко кои се со нас во овој тежок момент“, рече Ѓурашковиќ.

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он