(ВИДЕО) Додик ги изгуби нервите: Коњу еден, идиоти…

Од:

По хаотичната сесија обележана со вербални судири, шлаканици и навреди, парламентот на РС денеска го поддржа српскиот член на претседателството, Милорад Додик.

Собранието на Република Српска го одобри толкувањето на Додик дека документот наречен „Реформска програма“ (програма за реформи), која на 19ти ноември беше усвоен од Претседателството на БиХ не значи согласност за продолжување на пристапувањето на БиХ во НАТО, туку само план на мерки што треба да се спроведат за се продолжи соработка со воениот сојуз.

Во Собранието на РС, понеделникот беше бурен и хаотичен ден, кој заврши со шлаканици.

Пратениците од опозицијата ја напуштија седницата нешто пред полноќ, а непосредна причина беше физичкиот напад на министерот за внатрешни работи на РС, Драган Лукач, врз пратеникот Драшко Станивуковиќ. Лукач, исто така, му удри шлаканица на Станинуковиќ.

Седницата потоа продолжи, и во еден момент излезе Милорад Додик, притоа испраќајќи голем број навреди на пратениците кои го критикуваа.

Тој му рече на пратеникот на СДС Небојша Вукановиќ дека е „будала и шизофреник“, заканувајќи се дека ќе донесе медицинска документација во парламентот за да го докаже тоа. Кога претседателот на парламентот, Недељко Кубриловиќ, го предупреди дека не може да се однесува со пратениците на тој начин, Додик го нападна и него.

„Зошто ме прекинуваш? Зошто не го прекина него (Вукановиќ)?“, Викаше Додик, удирајќи ги микрофоните пред него. „Коњу еден“, викаше тој кон Вукановиќ.

Вукановиќ тврдеше дека Додик му доставил лажен документ на парламентот на РС што не е вистинска „програма за реформи“ и го обвини дека ја турка БиХ во членството во НАТО и покрај тоа што јавно го зборуваше.

Додик го повика Вукановиќ да си даде оставка и да ја напушти земјата и да ги собере со себе сите пари што ги собра во двете децении на неговото владеење во РС.

Би можело да ве интересира

Затлер: Можни се промени во работата на Уставниот суд на БиХ

Ана Ололовска

Палмер: Сите кои ќе му се приклучат на Додик ризкуваат американски санкции

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Обид за отцепување на Република Српска води кон војна

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Не одам во Сараево, ќе дојдам во Сребреница

Ана Ололовска

Додик: Ситуацијата во БиХ – најтешка од времето на Дејтонскиот договор

Нелсон: Го предупредив Додик на потенцијални последици

Ана Ололовска