ВИДЕО: „Доаѓам во Собрание“: Неуспешни консултации меѓу Вучиќ и партиите за Косово

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, преку својот Инстаграм профил се обрати до јавноста за да соопшти дека ќе присуствува на седницата на Собранието на Србија на која ќе разговара за Косово со претставниците на парламентарните партии.

„Државата Србија и нејзините интереси секогаш мора да бидат пред партиските и индивидуалните интереси. Само заедно и обединети можеме да се избориме за подобра иднина на нашата земја“, напиша Вучиќ во описот на видеото во кое меѓу другото вели:

„Пред два дена ја кажав вистината за се што се соочуваме во врска со Косово. Ништо не криев од вас. На сите политички актери им понудив разговор, да ги запознаам со притисоците и со сето она со кое се соочува Србија. Рекоа дека не сакаат да разговараат, добар дел од нив го кажаа тоа. Сакаат јавна демонстрација и настап за нивното политичко делување. Жал ми е што не разбраа дека државата е поважна од политичките интереси на која било партија и секој од нас. Сепак, моја должност е да ги исполнам сите нивни барања, почитувајќи го парламентот. Ќе се појавам во Собранието и ќе одговорам на сите прашања“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Американците создаваат блок во Европа

Горан Наумовски

Вучиќ: Нема да потпишам ништо утре во Охрид

Горан Наумовски

Се огласи Вучиќ по веста за налогот за апсење на Путин: Морав да седам на клупата за да размислам

Вучиќ: Се надевам на пристоен разговор во Охрид

Вучиќ: Не можам да се заколнам дека нема во иднина нема да воведе санкции против Русија

Горан Наумовски

Вучиќ и Курти го потврдија учеството на средбата во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 18 март во Охрид