(ВИДЕО) Девојка се обраќа на полицајци пред „Информер“: Уапсете ме, знам дека после ова нема да се вработам во оваа земја

Од:

На социјалните мрежи се шири снимка од девојка која им вика на полицајците кои ја обезбедуваа зградата на вчерашниот протест во Белград пред таблоидот Информер. Протестот е организиран поради скандалозно интервју со силувач во кое го прашале што треба да прават жените кога ќе им пријде.

dobivaj vesti na viber

„На вас жената ви е мајка, жената ви е сестра, жената ви е ќерка – а вие дојдовте и го заштитивте Информер! Уапсете ме до утре, знам дека најверојатно после ова нема ни да се вработам во оваа земја. Но вие не навредувате секој ден со тоа што не доаѓате и по три часа кога некој ќе пријави насилство“.

Краткиот, но моќен говор стана вирален на социјалните мрежи, а пораката што ја испрати до полицијата е многу јасна.

Протестот го организираше феминистичкото движење „Женска солидарност“ поради објавување на интервју со сериски силувач кој неодамна беше ослободен. Толпата час и половина го блокираше сообраќајот пред редакцијата и фрлаше со јајца кон зградата.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија до крајот на годината од ЕУ ќе добие подршка од 165 милиони евра

А1он

Вучиќ ќе ја разгледа одлуката да оди во Тирана, Вархеjи со порака – Србија ни е потребна

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он

Вучиќ: Го цениме активниот пристап на Франција во косовскиот проблем

А1он

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

А1он