ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија

Од:

Во албанските учебници по географија за основно училиште во Косово, Република Косово е претставена како дел од државата Србија, пренесува „Клан Косова“.

Оваа грешка предизвика вистинска бура во Косово, а поединци отидоа дотаму што заклучиле дека на овој начин е доведен во прашање и суверенитетот на државата Косово.

Како што пишуваат албанските медиуми, ова е своевиден скандал, а со оглед на тоа дека ова не се единствените грешки во учебниците од овој вид, некои наставници се обратиле до Министерството за образование.

Би можело да ве интересира

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1он

Мета: Со нетрпение го очекувам заокружувањето на изборните реформи до 31 мај

А1он

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Ана Ололовска

Мустафа најави собраниска седница за избор на новата влада на Косово, не очекува отпор од Самоопределување

Ана Ололовска

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Ана Ололовска