ВИДЕО: Бугарска прослава на Илинден во Смилево

Од:

Околу стотина членови на „Бугарскиот културен клуб“ вчера пред споменикот на Даме Груев во Смилево, ја прославија 110 годишнината од Илинденското востание.

dobivaj vesti na viber

Датумот е одбран според стариот календар.

Претседателот на клубот, Лазар Младенов, пред присутните рече дека македонските Бугари биле дискриминирани и дека сите биле изложени на говор на омраза, заплашување, судски прогони.

Во Смилево дојде и Красимир Каракачанов, лидерот на бугарската политичка партија ВМРО-СМД.

„Да се почитуваат правата на сите граѓани. Тие што сакаат да бидат Македонци, нека бидат Македонци. Тие што сакаат да бидат Бугари, нека бидат Бугари“, рече Красимир Каракачанов , пренесе ТВ Алфа.

И оваа прилика беше искористена за спомнување на заедничката историја на Македонија и Бугарија, при што Даме Груев беше нарекуван како еден од најголемите бугарски патриоти.

Видео: ТВ Алфа

Би можело да ве интересира

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

Ана Ололовска

Денот на Републиката неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

Ана Ололовска

Охридскиот кризен штаб за празничниот викенд најавува засилени контроли, препорачува придржување до заштитните мерки

Жарко Настоски

2 comments

Jone 21/07/2013 - 12:19 at 12:19

Важно на врховистите од кои изгинаа многу вистински Македонци-Славјани,им се прават споменици од нашите ‘‘патриоти‘‘,па Бугарите ќе си прават ќеф сред Македонија.Браво.

Reply
mojso 21/07/2013 - 14:44 at 14:44

Srcki nasi.

Reply

Leave a Comment

twenty + five =