ВИДЕО: Брнабиќ откри дека бил планиран атентат врз Вучиќ

Од:

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека бил планиран атентат на претседателот Александар Вучиќ на откривањето на споменикот на Стефан Немања на 27 јануари годинава во Белград.

„Планирано е долго и детално. Формирани се паралелни структури во Министерството за внатрешни работи и водени се кампањи во тајкунските медиуми, кои ги пренесуваа и медиумите во регионот, за да го демонизираат Вучиќ и од него и од неговото семејство да направат криминален клан“, рече денеска таа за телевизија Пинк.

Премиерката на Србија не наведе детали и не кажа зошто обвинителството не покренало постапка против одговорните. Таа рече дека надлежните служби се занимаваат со тие случаи и оти нема да има заштитени, без оглед на „име и презиме, функција и партиска припадност“.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ се слушна со австралиската министерка: Србија дава гаранции за Новак

(ВИДЕО) Брнабиќ: Австралискиот третман кон Ѓоковиќ е политички, тој треба да биде ослободен

А1он

Брнабиќ: Србија им дава полна подршка на Македонија и Албанија за датум за преговори со ЕУ

Лавров: Русија поддржува решавање на косовското прашање согласно Резолуцијата 1244

Катерина Павлова-Николовска

Брнабиќ: Паралелната структура во Министерството за внатрешни сакаше да го урне Вучиќ

Вучиќ во пресрет на Самитот на Неврзаните: Време е за обнова на идејата за политичка независност