(ВИДЕО) Борисов: Ја потврдуваме нашата заложба за развој на Западен Балкан

Од:

„Има многу симболика во заедничкото домаќинство на Бугарија и Северна Македонија на Берлинскиот процес. Ова е прво заедничко претседавање од ваков вид од земја-членка на ЕУ и земја од Западен Балкан и е потврда за нашата силна посветеност кон развојот на регионот “, истакна премиерот на Бугарија, Бојко Борисов во својот поздравен говор на отворањето на Самитот.

dobivaj vesti na viber

Бугарскиот премиер потсети дека Бугарија ја прифатила поканата заеднички да биде домаќин на иницијативата во 2020 година за време на состанокот во Познан во јули 2019 година.

„Бевме убедени дека ваквиот потег е природно продолжение на достигнувањата за време на бугарското претседателство со Советот на ЕУ во 2018 година и во исто време – 15 години среде Самитот ЕУ-Западен Балкан во Солун, Бугарија ја врати темата за европската перспектива на регионот на агендата на ЕУ “, рече тој.

Премиерот на Бугарија истакна дека денешниот форум беше одбележан и со глобалната пандемија на Ковид-19, кој ја блокираше и преврти светската економија, ги оспори темелите на националните системи за здравство и социјална грижа, но исто така ги разниша вредносните системи.

„Оваа пандемија длабоко и неповратно ги промени животите на луѓето локално, регионално, национално и глобално“, рече Борисов.

Според него, и покрај предизвиците, Софија и Скопје ги здружиле силите за исполнување на поставените цели и приоритети на „заедничкото домаќинство“.

Бугарскиот премиер посочи на подобрување на поврзаноста во сите нејзини аспекти како: транспорт, економски, енергетски, дигитално, поврзаност меѓу луѓе со фокус на младите, образованието и безбедноста.

„Лансирањето на заеднички регионален пазар и Зелената агенда на Западен Балкан и други иницијативи што придонесуваат за подобра соработка и разбирање во регионот се исто така клучни“, рече Борисов.

„За нас е важно во рамките на Берлинскиот процес да посветиме посебно внимание на развојот на инфраструктурната поврзаност во регионот, бидејќи ова е циркулаторниот систем на Балканот, преку кој живеат и деловните активности и граѓаните“, рече премиерот на Бугарија.

Тој додаде дека поврзаноста во сите свои аспекти е од суштинско значење за Балканот, бидејќи тоа ќе го направи посилен и поконкурентен регионот.

„Да не заборавиме дека Западен Балкан заедно претставува пазар од околу 20 милиони луѓе. Ова ќе им даде перспектива на младите луѓе кои во моментов емигрираат со брзо темпо и ќе бараат соодветен одговор на демографската криза, регионалната соработка и добрососедските односи“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Објавени нови контроверзни фотографии од Борисов во пресрет на изборите во Бугарија: Глок, пари и портокалов кондом

Ана Ололовска

МЗ на Бугарија: Несоодветните маски што ги купи Борисов одат во обвинителството

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

„Не сум страшливец“ – му порача Слави на Бојко

Жарко Настоски

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски