ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

Од:

Црногорската полиција во престрелка уби напаѓач кој пукаше во нејзини припадници за време на истрага за бомбашки напад на куќа на полицаец во Подгорица, пишуваат дел од локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во населбата Коник изутринава фрлени се две бомби на куќа на полицаец, а едната експлодираше. Потоа следуваше полициска истрага и пронајдени се две осомничени лица. За време на нивна идентификација и обид за приведување, еден од осомничените пукаше кон полициските службеници, наведуваат од Управата на црногорската полиција.

Лицето било тешко повредено и пренесено во Клиничкиот центар, по што му подлегнало на повредите. Другиот осомничен бил уапсен.

Црногорската полиција беше мета на критики на јавноста откако не успеа да го неутрализира напаѓачот Вук Бориловиќ, кој ги уби своите потстанари, а потоа пукал и на соседите и на полициските службеници. Во нападот имаше 11 жртви, а се тврдеше дека напаѓачот бил убиен од сограѓанин.

Речиси два месеца по инцидентот, истрагата не покажа кој го уби Бориловиќ, наведуваат дел од медиумите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Просечна плата во октомври во Црна Гора е 720 евра

ВИДЕО: Трет голем протест на опозицијата во Подгорица

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он

Црногорска министерка поднесе оставка

А1он