(ВИДЕО) Бело како во зима: Силно невреме ја погоди Србија, драматични сцени снимени низ целата земја

Од:

Силно невреме пропратено со обилни врнежи од дожд што попладнево ја зафати Србија предизвика многу проблеми кај граѓаните.

dobivaj vesti na viber

Како што може да се види на видеата објавени на социјалните мрежи, на улиците буквално има реки, а автомобилите стојат во место.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Силно невреме пропратено со град и силен ветер ја зафати Косовска Митровица, но и Нови Сад и Зрењанин.

Поради обилните врнежи, може да се забележат автомобили кои застануваат покрај патот, а возачите се движат на средината на коловозот, поради количината на вода што се насобрала на рабовите на двете ленти и го отежнува за тие да се движат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Невремето го зафати и Нови Сад, но таму ситуацијата беше нешто подобра.

Силно невреме пропратено со обилни врнежи ја зафати Стара Планина, а град падна и во селото Дојкинци.

Според мештаните, силното невреме предизвикало големи штети на посевите, бидејќи практично се што не било собрано од бавчите било уништено.

Претходно страшно невреме и дождливо невреме проследено со град ги погоди селата Коритник, Оцртен и Брусник во Подголија.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

А1он

Хил: Се надеваме дека Србија ќе разбере дека ова е поинаква Русија и ќе воведе санкции кон Москва

Ана Ололовска

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Во отсуство на осуда од ЕУ поради назначувањето на Рашиќ, никој од Србија нема да биде на Самитот во Тирана

Ана Ололовска

Брнабиќ: Срамна реакција на ЕУ, Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска