ВИДЕО: Белграѓани го поминаа најтоплиот ден во последните 103 години

Од:

Во Белград денеска во 16 часот е измерена температура од 38,2 целзиусови степени, со што денешниот ден официјално е најтоплиот во српскиот главен град во изминатите 103 години.

Денеска измерената температура е за 0,2 степени повисока од онаа на 18 јуни 1918 година, соопшти српскиот хидромоетеоролошки завод.

Лекарите од Итната медицинска помош соопштија дека само до 10:30 часот претпладнево имало десетина жители на Белград кои колабирале на градските улици и на кои морало да им се укаже лекарска помош.

РХМЗ денеска издаде предупредување за многу високите температури, кои се значително над просекот за ова време од годината. Метеоролозите најавуваат и услови за дожд и невреме со грмотевици во Србија во раните вечерни часови.

Би можело да ве интересира

Српската војска во прв степен на подготвеност

А1он

Почина српскиот актер Ненад Ненадовиќ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

А1он

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме за еден месец да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Ана Ололовска

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пристигнуваат засилувања на РОСУ, се повеќе Срби на преминот Јариње

Ана Ололовска