ВИДЕО: Автобус се запали кај Бургас, повторно затворен автопатот Тракија

Од:

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради запален автобус. Инцидентот се случил во 17:39 часот. Во автобусот сопственост на општински превозник се возеле 50 лица. Групата патувала за Атос.

dobivaj vesti na viber

На лице место излегле две противпожарни екипи кои го изгаснале пожарот.

Како што јавуваат бугарските медиуми, пожарот започнал од моторот на автобусот. Нема информации за повредени лица. Според информациите на бугарска НОВА, возачот на автобусот штом видел дека возилото почнало да чади, застанал и ги симнал сите патници.

Сообраќајот се пренасочува по заобиколните правци, само најлевата лента во правец на Софија е отворена за сообраќај.

Би можело да ве интересира

Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

А1он

Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди одржувањето на референдумите во областите Доњецк, Луганск и Херсон во Украина

Ана Ололовска

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он

Бугарија слави 114 години од прогласувањето независност

Ана Ололовска

Грција и Бугарија ќе ја зајакнат соработката за чување на границите на ЕУ

Ана Ололовска