ВИДЕО: Априлски снег ја завеа Хрватска

Од:

Драстична промена на времето во Хрватска донесе снег во внатрешноста на земјата и на планините. Температурите во делови од земјата паднаа под нулата. Од рано утрово снег вее и во Загреб.

Во Хрватска денеска ќе биде претежно облачно и забележително постудено со лапавица и снег што ќе создаде снежна покривка во внатрешноста, пред сè на планините, соопшти Државниот хидрометеоролошки институт (ДХМЗ). На Јадранот ќе врне дожд, претежно во северниот дел, а ќе вее и снег. Во Далмација се можни локално поизразени врнежи од дожд и грмежи.

Би можело да ве интересира

Осум жени се убиени во Хрватска за осум месеци оваа година

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он

Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија

Ана Ололовска

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Попис на населението во Хрватска од денеска до 17 октомври

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар кај Задар, пожарникарите цела ноќ се бореле да ги одбранат куќите

Катерина Павлова-Николовска