(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

Од:

„Не треба да ја продолжиме политиката на кавги. Нема место за реваншизмот, има место за правдата, вистината, Уставот и законот,“ рече денеска во црногорскиот парламент Дритан Абазовиќ, лидерот на движењето Црно на бело, кое ќе биде дел од новата владејачка коалиција во земјата.

dobivaj vesti na viber

На денешната седница на парламентот беше постигната согласност кај мнозинството околу изборот на Алекса Бечиќ за нов спикер, со што се отвори простор за формирање на новата влада, за која, според најавите, мандатар ќе биде Здравко Кривокапиќ.

Во својот впечатлив говор пред пратениците, Абазовиќ се осврна и на неодамнешната средба на лидерите на победничките коалиции со митрополитот на СПЦ Амфилохије, одржана во манастирот Острог, порачувајќи дека со задоволство бил таму, затоа што и манастирот, и црквите и џамиите ги чувствува како свои.

„И манастирот Острог и катедралата Свети Трифун и Хусеин-пашината џамија се мои места. Бев да разговарам со луѓето во Острог. Можеби вие сте навикнале да се договарате во „Сплендид, „Хилтон“ или во „Рамада,“ да си носите кеси едни на други или да бидете поткупени. Јас тоа не сум го правел и никогаш нема да го правам,“ рече Абазовиќ, обраќајќи им се на пратениците на досегашната владејачкат партија ДПС на Мило Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска