(ВИДЕО) 92-годишен Бугарин возел пијан, без дозвола и со нерегистриран автомобил: Не знам за што ме сопреа!

Од:

Деведесет и двегодишен Бугарин е фатен од полиција како го вози својот нерегистриран автомобил без возачка дозвола и во алкохолозирана состојба во центарот на Сливен, објави БНТ.

Човекот бил запрен на проверка откако полициската патрола забележала дека автомобилот нема регистарска табличка. Против него е поведена брза постапка и против него е изготвена пријава по Законот за патен сообраќај.

92-годишниот Стефан Стефанов вели дека ова не е прв пат да влезе во својот автомобил за да оди до блиската продавница и до гаражата. Тој очигледно не бил загрижен што го прекршил законот.

„Не знам ни за што ме запреа“, вели Стефан Стефанов.

На прашањето на неговата ќерка зошто ги има клучевите од автомобилот со себе, одговорот бил следниов:

„А кој ќе му ги земе“, рече Стојанка Стефанова.

Соседите на Стефанов се децидни дека не смее повторно да седне зад воланот.

И покрај општото мислење дека треба да престане да вози, тој најави дека нема таква намера:

„Ќе се качувам, додека не пукнам, ќе се качувам“, рече Стефан Стефанов.

Ако старецот повторно биде фатен како вози без дозвола, ќе се соочи со суд.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја потресе Бугарија, почувствуван и во Македонија

Орце Костов

Бугарија доби влада: Парламентот го изгласа кабинетот на Николај Денков

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Се преврте туристички автобус во Бугарија: 12 лица се во болница од кои пет се во потешка состојба

Горан Наумовски