Верските лидери во Словенија ги повика верниците дома да го празнуваат Велигден

Од:

Лидерите на католичката, православната и евангелистичката црква во Словенија ги повикаа верниците да останат дома за време на Велигденските празници, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Tие се обратија до своите верници и побараа за време на празниците своите домови да ги направат во мали цркви, а со тоа ќе помогнат во спречувањето на ширењето на коронавирусот.

Црквите во Словенија се празни уште од почетокот на март, кога беше решено да се забрани собирање на повеќе луѓе на едно место со цел да се спречи ширењето на епидемијата.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

А1он

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он