Верниците во Албанија го дочекаа Велигден дома, центарот на Тирана украсен со големи велигденски јајца

Од:

Верниците од православна вероисповед во Албанија, Хрстовото воскресение го дочекаа во своите домови.

Поради полицискиот час, од 22 до 6 часот, верниците синоќа не ги посетија божјите храмови. Во ниту една црква во земјата на полноќ немаше богослужба на која по традиција се објавува Хрстовото воскресение.

Затоа, пак, Централната богослужба за Света и Велика Пасха, која вообичаено се одржува на полноќ во црквата „Христово воскресение “ во Тирана, како и во сите други цркви, се одржа денеска наутро.

Богослужба денеска имаше и во црквата „Свети Архангел Михаил“ во Пустец, која ја одржа отец Алексо Темелко со строго почитување на мерките за заштита.

Велигденска атмосфера се чувствува во сите делови на земјата, а на плоштадот „Скендербег“ во центарот на Тирана поставени се големи велигденски јајца во разни бои.

Честитки по повод Велигден до поглаварот на албанската афтокефална православна црква Анастас Јанулатос и до сите верници упати државниот врв, лидери на полтички партии, како и македонското друштво „Илинден“.

Би можело да ве интересира

Уставниот суд можно е да побара од Венецијанската комисија мислење околу одлуката за разрешување на претседателот Мета

Ана Ололовска

Во Албанија шест општини се без градоначалници

Ана Ололовска

Рама: Албанија во 2030 година ќе ја однесеме на врвот, таму каде што заслужува да биде

Ана Ололовска

По принципот „еден член, еден глас“ албанските демократи утре избираат нов лидер

Ана Ололовска

Албанската Социјалистичка партија, денеска на 30 роденден, одржува Конгрес

Ана Ололовска

Во првиот квартал од годината албанските иселеници испратиле дознаки во вредност од 169 милиони евра

Ана Ололовска