Венизелос: Излегувањето на Грција ќе значи самоубиство на еврозоната

Од:

Грчката коалициска влада предупреди дека евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе значи самоубиство за еврозоната.

Ова го изјави лидерот на Социјалистичката партија и коалициски партнер во владата Евенгелос Венизелос, за време на посетата на европски претставници во Атина, кои контролираат во каква кондиција се јавните финансии на Грција и кои треба да решат дали Грција ќе ги добие заемите за спас.

Грчката влада го заврши предлогот за намалување на трошоците на владата во наредните две години за 11,5 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Анархистичката група ја презеде одговорноста за запалени автомобили и ги повика граѓаните да не паркираат до луксузни возила

А1он

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Leave a Comment

four + 10 =