Вечерњи лист: Запре трендот на намалување на стапката на имунизација во Хрватска

Од:

По седум години последователно намалување на стапката на имунизација во Хрватска, трендот конечно запре минатата година, објави „Вечерњи лист“.

„Очигледно епидемиите на заразни болести, главно морбили, кои во изминатите години ја погодија Европа, и кои завршија со смртни случаи, отрезнија многумина кои под влијание на антиваксерската кампања без никакво медицинско оправдување, одбиваа да ги вакцинираат децата“, пишува хрватскиот весник.

Запирањето на трендот е добар знак и доколку опсегот на имунизација продолжи да расте можно е да се избегнат епидемии на болести против кои се вакцинира, што претставуваше сериозна закана во последните години, порачуваат епидемиолозите.

Најголем пораст на вакцинацијата е воочен токму кај примарната МРП вакцина, односно првото вакцинирање против морбили, рубеола и заушки, при што е забележано зголемување од ланските 89 отсто на 93,2 отсто, како и при ревакцинацијата против дифтерија, тетанус и голема кашлица во втората година од животот (од 86,6 на 89,4 отсто).

Што се однесува на нус појавите од вакцините, Хрватскиот завод за јавно здраство води регистар и тие податоци потврдуваат дека сериозни реакции после вакцинација се случуваат исклучително ретко. Според регистарот, во Хрватска годишно има од еден до два случаи во кои треба да се даде адреналин и неколку случаи при кои е потребна примена на кортикостероиди.

Би можело да ве интересира

Хрватскиот новинар Духачек прогласен за виновен и ослободен од притвор

Ана Ололовска

Бројот на патници на хрватските аеродроми зголемен за 8,8 отсто во однос на минатата година

Ана Ололовска

Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената

Ана Ололовска

Српската амбасадорка во Загреб одби да прими протестна нота од Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Огромно невреме ја зафати Истра

Ана Ололовска