Вебер: ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Од:

Европска Унија е должна да ги прекине преговорите за членство со Турција, изјави лидерот на најголемата партија во Европски парламент, Европска народна партија (ЕПП), Манфред Вебер.

Тој истакна дека преговорите со Турција се историска грешка.

– Преговорите за членство на Турција се покажаа како историска грешка, што во Турција предизвикува незадоволство и не ја доближи земјата до ЕУ. Должни сме да ги прекинеме преговорите на Турција со ЕУ и да разработиме нова правна основа за нашите односи со таа земја, истакна Вебер пред ЕП.

Анкара аплицираше за членство во ЕУ во 1987 година, а кандидатски статус доби во 1999 година. Европскиот совет во декември 2004 година оцени дека Турција ги исполнува критериумите за отпочнување на преговори, а истите почнаа во октомври 2005 година.

Би можело да ве интересира

Турција тврди дека нема зголемен број случаи на Ковид-19 во туристичките места

А1он

Силен земјотрес во југоисточниот дел на Турција

А1он

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Ана Ололовска

ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

А1он

Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

А1он

ЕУ потпиша договор за набавка на 30.000 дози од лекот „Ремдесивир“ за третман на Ковид-19

А1он