Василев: Северна Македонија е измислена причина за повлекувањето на „Има таков народ“ од бугарската владејачка коалиција

Од:

Бугарскиот министер за спорт во оставка, Радостин Василев, од партијата „Има таков народ“, денеска на прес-конференција соопшти дека групата од седум пратеници од партијата ќе ја напушти партијата.

Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, Василев, изјави дека Бугарија е поважна од задкулисните интереси на група луѓе со кои веројатно владее нивниот лидер Слави Трифонов.

Тој кажа дека мафијата се пробива во ИТН.

Според Василев, однесувањето на лидерот на партијата Слави Трифонов е како на единствен сопственик и тоа ја доведе партијата до самоуништување, а неговите неодамнешни постапки доведуваат и до бришење на Бугарија.

-Одлуката на Трифонов за повлекување на министрите од Владата и од владејачката коалиција во Бугарија не е координирана со никого, коментира Василев.

Според Василев, Трифонов никогаш не го интересирало мислењето на гласачите, на неговите пратеници, и тој нив не ги ни знае освен петмина од нив.

-ИТН е бизнис проект, а не парламентарен проект. За да украде некои средства од некои фирми, Трифонов повлече министри. Северна Македонија е измислена причина искористена за овој повод, категоричен е министерот во оставка Василев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

А1он

Бугарската комисија за надворешна политика го усвои предлогот на Христо Иванов за Македонија

А1он

Ковачевски: Нема да го коментираме францускиот предлог додека не е усогласен во ЕУ

Ана Ололовска

Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

Ана Ололовска