Вархеји: Односите со Западен Балкан се наш приоритет

Од:

Комесарот за проширување Оливер Вархеји, на денешната министерска конференција Европска Унија – Западен Балкан, потврди дека приоритет на Европската комисија се односите со регионот.

– Кога станува збор за миграциите, подобрување на соработката е клучна за зајакнување на способностите за управување со границите и борбата против криумчирањето, напиша Вархеји на Твитер.

Тој заедно со еврокомесарите за правда и за внатрешни работи, Дидие Ренедерс и Илва Јохансон учествува на денешната видео конференција на министрите на ЕУ и Западен Балкан.

ЕК најави дека на конференцијата ќе се разговара за соработка во управувањето со миграцијата, вклучително и интензивирање на регионалната размена на информации, подобрување на информациските системи и зајакнување на капацитетите за прием и азил во пресрет на новиот Европски пакт за миграција и азил.

По презентацијата на Европол за постојаната борба против тероризмот во регионот, министрите ќе разговараат за тековните предизвици поврзани со тероризмот и насилниот екстремизам, вклучително и напредокот во спроведувањето на Заедничкиот акциски план за борба против тероризмот за Западен Балкан.

Ќе се дискутира и за подобрувањето на оперативната соработка во борбата против организираниот криминал, како и за новиот Акциски план на ЕУ за трговија со оружје и за Акцискиот план за дрога.

Би можело да ве интересира

Мета по изјавата на Меркел: Предупредив дека нема почеток на преговори

Жарко Настоски

Хавиер Солана се залага за брз прием на Србија во ЕУ

Жарко Настоски

Османи: ЕУ не е комплeтна без земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска

Се бројат деновите до новиот состанок на Советот на ЕУ, Меркел порача дека се уште има шанса за првата меѓувладина до крајот на годината

Ана Ололовска

Меркел: Условот за исплати од буџетот на ЕУ за земјите-членки не е таjнa

Жарко Настоски

Членките на ЕУ се согласија дека треба да се зајакнат односите со администрацијата на Бајден

Жарко Настоски