Вархеј ја поздрави одлуката на Србија, ја повика и Црна Гора да направи ист чекор

Од:

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј го поздрави потегот на српската Влада да ја повлече одлуката за протерување на црногорскиот амбасадор од земјата.

– Ја повикувам Црна Гора да го направи истото, напиша синоќа Вархеј на Твитер.

Тој нагласи дека добрососедските односи и регионалната соработка се основа за процесите на проширување, стабилизација и асоцијација.

Србија го прекина гостопримството на амбасадорот на Црна Гора, откако Црна Гора претходно го прогласи српскиот амбасадор во Подгорица за „персона нон грата“.

Српската премиерка Ана Брнабиќ истакна дека тоа е сторено согласно членот 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи.

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од владините претставници да ја преиспитаат таквата одлука во желба Србија уште еднаш да подаде рака на соработка и пријателство, бидејќи „на регионот му е доволно од конфликти“.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: За 72 часа, Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација, имаме дози за ревакцинација

Ана Ололовска

1.483 новозаразени од коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Граѓаните на Црна Гора ќе можат да бираат меѓу три вакцини

Ана Ололовска

Ѓукановиќ единствен кандидат за претседател на ДПС

Ана Ололовска

Српски војници се жалат: Офицерите нè принудуваат да се вакцинираме

Жарко Настоски

ВИДЕО: За малку избегната трагедија во Србија, бандера спаси мајка и дете

Ана Ололовска